четвъртък, 7 юни 2012 г.

Смрадликата - чаровна лечителка


Смрадлика (Тетра)

Смрадликата е позната още като кукуч, тетра, горска дъбовинка, тетра. Аз лично първо я видях в пакетче от аптеката, затова бях приятно изненадана тази година, когато я видях цъфнала – освен изключително ефикасна, тя се оказа истинска красавица. Смрадликата е храст, достигащ до 5 метра, или дърво до 12 метра, вирее из сухите каменисти места, сред храсти и в осветени дъбови гори. Тази видях този май на няколкостотин метра от Мадарския Конник. 



   За лечение се използват предимно листата от смрадлика. 
 Смрадликата съдържа до 25% дъбилни вещества- главно галотанини; флавоноидите - мирицитрин и фустин, галова киселина (кристално вещество, среща се в много растения и влиза в състава на дъбилните вещества),етерично масло (добре изразени бактерицидни свойства).В стъблото се съдържа флавоноидът - физетин. 
Известна със своето антисептично, противъзпалително и кръвосъсирващо действие, тя оказва благотворни влияние при следните проблеми:
  • ·         Остри и и хронични възпаления на устната кухина (пародонтоза, лош дъх, афти в устната кухина, стоматит, пиорея, възпаление на венците и др.)
  • ·         Хемороиди (правят се бани и настойки)
  • ·         Бяло течение (правят се вагинални промивки)
  • ·         Раничка на шийката на матката (вагинални промивки)
  • ·         Екземи
  • ·         Гнойни рани
  • ·         Акне
  • ·         Циреи
  • ·         Отоци
  • ·         Потене на краката
  • ·         Косопад
  • ·         Диария
  • ·         Засилва защитните функции на кожата, като я прави устойчива на неблагоприятни   метеорологични условия, изглажда я, премахва зачервявания.  
        На мен лично смрадликата помогна за раничка на шийката на матката, знам и за други познати, които също са се лекували с промивки от смрадлика и им е помогнало.      
    
      Най-обща изформация за танините (дъбилните вещества), за да знаем какво всъщност стои зад тези тайнствени галотанини, а след това и за флавоноидите:
      
     Танините са полимерни фенолни съединения с молекулно тегло от 1000 до 5000. Главна действаща съставка на лечебните растения от родовете Дъб, Очиболец , Кървавиче, Смрадлика и др. Най често се натрупват в кората на ствола при дървестните видове , но също се съдържат в корените и коренищата , листата и стъблата на тревистите растения. Танините се прилагат главно като затягащи (адстрингентни ) средства поради тяхното уплътняващо действие върху тъканите и кръвоносните съдове. Те образуват върху външния пласт на лигавицата или кожата коагулационна мембрана, която предпазва тъканите и окончанията на сетивните нерви от дразненето на различни агенти.

   Флавоноидите представляват водно-разтворими растителни пигменти. Разделят се на няколко подкатегории, като функциите на отделните видове се различава значително. Могат да бъдат намерени в голям брой храни – флавоните се срещат в цитрусовите плодове, изофлавоните в соевите продукти, антоцианидините във виното и боровинките, а флаваните в ябълките и чая. Предполага се, че честото консумиране на богати на флавоноиди храни в големи количества, може да понижи риска от рак при някои хора. Флавоноидите действат съвместно с витамин C. Например флавоноидите в цитрусовите плодове подобряват постъпването на витамин C в организма.


     Надявам се краткият обзор да ви е бил поне малко полезен, а той не би бил възможен, ако не 
   бяха хората преди мен, които са се интересували и знаят и от чиято информация черпя, когато не съм в състояние да се подкрепя само с лични опитности.  
    Така или инак, лечението на заболяванията е в нас, защото болестите са сигнал за нарушаване на някакъв закон във физическия, духовния или Божествения свят. Но ако не сме в състояние да открием конкретната причина и да я изправим и решим, че е време да пристъпим към лекарствата, то нека поне да са тези от природата. Това, което Бог ни е дал. 
                    

                                                                                                                                М















Няма коментари:

Публикуване на коментар